Életbiztosítási kisokos

Életbiztosítási kisokos – Hogyan használhatod megtakarításként?

Felelősen gondolkozva rendkívül fontos, hogy felkészüljünk a váratlan helyzetekre, ehhez pedig egy életbiztosítás kiváló eszközt nyújt. Ugyanakkor egyáltalán nem mindegy, pontosan melyik változat mellett is tesszük le a voksunkat.

A fiatalkor egyik szépsége, hogy kizárólag saját magunkért tartozunk felelősséggel, ám az évek múlásával ez a helyzet többnyire megváltozik. Miután családot alapítunk, már mások is függenek bevételeinktől, ha pedig emellett szüleinkről is gondoskodni kell, úgy fokozottan kulcsfontosságú, hogy megfelelő védőhálóval rendelkezzünk. Egy végzetes baleset éppúgy bármikor bekövetkezhet, miként egy súlyos betegség és ha a keresetünk egyik napról a másikra kiesik a családi kasszából, az akár megoldhatatlan helyzet elé állíthatja szeretteinket. Egy jól megválasztott konstrukcióval ellenben az ebből fakadó dilemmák könnyedén elkerülhetők. Ezért is jó opció életbiztosításban megtakarítani. Tudniillik egy ilyen kockázatviselési szolgáltatás nem csupán akkor jelenthet nagy segítséget, ha bekövetkezik a baj.

Az életbiztosítás két fő típusa és ezek előnyei

Egy ilyen forma hallatán a leggyakrabban a kizárólag kockázati módozatra asszociálunk, hiszen messze az tekinthető a legelterjedtebbnek. Ennek két fő oka van, egyrészt erre mutatkozik a legnagyobb igény, másfelől jól átlátható szerkezettel rendelkezik, nem mellesleg pedig alacsony havi díjjal jár. Ezek a konstrukciók alapvetően egyszerűek, hiszen meghatározott térítést biztosítanak, a szerződésben foglalt események bekövetkeztére. Ugyanakkor, ha ilyen nem történik a futamidő alatt, akkor lejártával a szerződés kifizetés nélkül megszűnik. Ez gyakorta nem jelent problémát, ám előfordulhat, hogy nem csupán vész esetére szeretnénk védelmet, hanem egyben megtakarítási lehetőségként is alkalmaznánk a szolgáltatást. Ekkor két opció áll a rendelkezésedre, nevezetesen a vegyes, azaz minimum lejárati összegű életbiztosítás, valamint a befektetési egységhez kötött módozat. A legfőbb különbséget a kockázat mértéke jelenti, hiszen az előbbi esetében ez gyakorlatilag minimális, ám ezzel együtt jár, hogy a vegyes életbiztosítás hozama is alacsonyabb. Ezzel szemben a unit-linked, azaz a megtakarítással kombinált életbiztosítás vonatkozásában jóval magasabb a hozampotenciál, ám ezzel együtt a rizikó is. Jól látszik tehát, miszerint a kockázattűrő képességedet nagyon alaposan mérlegelned kell, mielőtt határoznál. Ám nem ez az egyetlen szempont, amelyet át kell gondolnod a szerződés megkötését megelőzően.

Milyen tényezőkre fektess nagy hangsúlyt életbiztosítás kötésekor?

Tekintettel arra, hogy fokozatosan növekvő igény mutatkozik ezekre a kockázatviselési szolgáltatásokra, a piacon egyre-másra jelennek meg a különféle ajánlatok. Ezek közt azonban komoly különbségeket tapasztalhatsz, ráadásul ez nem csak a térítési összegekre, de a különféle díjtételekre és a kiegészítő elemekre is vonatkozik. Ugyancsak nagy figyelmet kell fordítanod pontos céljaidra is, hiszen eltérően kell tervezned, ha szeretteid megóvása a fő cél, míg megint másként kell gondolkoznod, ha például időskori anyagi biztonságod megteremtését kombinálnád egy ilyen védelemmel. Utóbbi esetben például a nyugdíjbiztosítások közül kell kiválasztanod a számodra leginkább optimális konstrukciót. Összességében azonban az mondható el az életbiztosítások kapcsán, hogy az óriási kínálatból laikusként egyáltalán nem egyszerű feladat fellelni a legmegfelelőbbet. Így tehát abban az esetben, ha nincs kellő rutinod, akkor könnyen előfordulhat, hogy egy kevésbé ideális forma mellett teszed majd le a voksod, ami hosszú távon komoly problémákhoz vezethet. Nagyon fontos tehát, hogy a döntéshez mindig kérd ki független pénzügyi tanácsadó segítségét.

Felelősen gondolkozva rendkívül fontos, hogy felkészüljünk a váratlan helyzetekre, ehhez pedig egy életbiztosítás kiváló eszközt nyújt. Ugyanakkor egyáltalán nem mindegy, pontosan melyik változat mellett is tesszük le a voksunkat. A fiatalkor egyik szépsége, hogy kizárólag saját magunkért tartozunk felelősséggel, ám az évek múlásával ez a helyzet többnyire megváltozik. Miután családot alapítunk, már mások is függenek…